SPA 2024 - Tävlande

De tävlande produkterna i respektive kategori är:                                                 

Årets professionella produkt                                                           

  • TPRX Peeling Solution, McCosmetics - Gilda Professional
  • French Wine Algae Face Mask, M Picaut Swedish Skincare - Mette Picaut AB
  • BOTINOL, G.M. Collin - Skincare by us
  • Pro-Collagen Glow Boost Exfoliator, ELEMIS – Dermarome
  • Foam-a-zym, Pevonia - B4K Skincare Scandinavia
  • Sensitive Skin Peel-Off Mask, DrK Repair - Mette Cosmetique
  • Smart Micropeel , Nimue - Mette Cosmetique

Årets rengöring/ exfoliering

  • Gel Demaquillante Hydra Fraicheur, GUINOT - Beauty International Wellness
  • Soothing Oat and Peptide Cleanser, MURAD - Dermarome
  • Press & Clear, Medik8 - J.Kraft Group
  • Aquamarine Bliss Treatment Toner, M Picaut Swedish Skincare - Mette Picaut AB
  • INIKA Renew & Restore Peel, INIKA Organic - Nordic Natural Beauty
  • Glyco Cleanse, CF Ceutical - Mette Cosmetique
  • Hydro - Face Cleanser, C9 Beauty - C9 Beauty AB                                                    

Årets kräm

  • ExaSoothe Daily Defense Cream, MURAD - Dermarome
  • Hydramemory Rich Sorbet Cream, Comfort Zone - J.Kraft Group
  • Galactic Glow CBD Moisturiser, M Picaut Swedish Skincare - Mette Picaut AB
  • Nighttime Repair, Circadia - Skincare by us
  • Pro-Collagen Rose Marine Cream, ELEMIS - Dermarome
  • Gentle Cream, Medicalia - B4K Skincare Scandinavia
  • Cerapep Balm, CF Ceutical - Mette Cosmetique
  • Daily Calm and Restore, Nimue - Mette Cosmetique
  • BIOpH Acne prone moisturizer, BIOpH+  - Biocool                         

Årets specialprodukt

  • Masque Hydra Summum, GUINOR - Beauty International Wellness
  • Retinal ReSculpt Overnight Treatment, MURAD - Dermarome
  • Mystro Active Balance Serum, Skinbetter Science - Dermarome
  • ReFirm Décolleté Cream, Dr. Schrammek - DERMELIE FILIAL
  • Epilatorium, ByGilda - Gilda Professional
  • Lifting Code Hyalu Boost 5 Concentrate Serum, Bioline - J.Kraft Group
  • EverActive C&E + Peptide, AlumierMD - MMSkincare
  • Line Softener Intense, INLIGHT Beauty - Nordic Natural Beauty
  • MASQ+ Hydrating Glow , MASQ+  - Powerlite
  • Collagen Supreme Serum, G.M. Collin - Skincare by us
  • Serum 7, Circadia - Skincare by us
  • Pro-Collagen Rose Micro Serum ELEMIS - Dermarome
  • Regen+ Serum, CF Ceutical - Mette Cosmetique
  • Soothing Repair Serum, Nimue - Mette Cosmetique  
  • Glow - Face Oil, C9 Beauty, C9 Beauty AB                                                                  

Årets ögonprodukt

  • Crystal RetinalÒ Ceramide Eye 6, Medik 8 - J.Kraft Group
  • MASQ+ Cool & Firm, MASQ+ - Powerlite
  • Caring eyes waterproof makeup, Xlash - Xlash
  • Super Youth Peptide Eye gels, Xlash  - Xlash
  • Awakening eye gels, Xlash - Xlash
  • E.Y.E. lift serum,  pHformula - Mette Cosmetique                                                       

Årets kroppsprodukt

  • Lip Perfect, GUINOT - Beauty International Wellness
  • Tranquillity Body Scrub, Comfort Zone - J.Kraft Group
  • Body and Hair Wash, Happy Paul - Mette Cosmetique                                                                        

Årets makeupprodukt

  • Soho Show Mascara, Butter London - J.Kraft Group
  • Cocooning Rich Lip Treatment – Bourgogne, M Picaut Swedish Skincare - Mette Picaut AB
  • Cocooning Rich Lip Treatment, M Picaut Swedish Skincare - Mette Picaut AB
  • INIKA Long Lash Mascara, INIKA Organic - Nordic Natural Beauty
  • Hydraboost Lip Lover, Mii - Mette Cosmetique

 

Testperioden pågår 15 januari- 15 juni.
De nominerade presenteras efter 15 juni och prisutdelningen sker under Hud & Kosmetik torsdag 5 september